Minecraft Realms of een eigen server: wanneer ontgroei je Realms?
Je staat op het punt om met je vrienden een vaste Minecraft-wereld te beginnen, en dan komt dé vraag: druk je op de Realms-knop in het spel, of huur je een eigen server? Allebei geven ze je een wereld die 24/7 online is, ook als jij je pc uitzet. Maar daaronder verschillen ze flink, en welke past hangt vooral af van wat voor groep jullie zijn. In dit artikel zetten we ze eerlijk naast elkaar: wat Realms kost, waar de grenzen zitten, wat een eigen server extra brengt en hoe je je Realms-wereld meeneemt als je overstapt.
Wat Minecraft Realms is en wat het kost
Realms is de officiële abonnementsdienst van Mojang: met een paar klikken vanuit het spel huur je een privéwereld die altijd aanstaat. Geen installatie, geen beheer, en spelers komen alleen binnen als jij ze uitnodigt. Er zijn wel twee smaken, en die verschillen meer dan je zou denken:
- Java Realms kost € 7,99 per maand en is er alleen voor Minecraft: Java Edition. Jij plus maximaal tien vrienden kunnen er tegelijk spelen.
- Bedrock Realms kent twee varianten: Realms voor € 3,99 per maand (jij plus twee vrienden tegelijk) en Realms Plus voor € 7,99 per maand (jij plus tien vrienden, plus een catalogus met Marketplace-content). Bedrock-spelers doen cross-platform mee vanaf console, telefoon en Windows.
Belangrijk om te weten: een Java-Realm en een Bedrock-Realm zijn strikt gescheiden. Java-spelers kunnen niet op een Bedrock-Realm en andersom. Dat blijft bij een eigen server trouwens net zo, want de twee edities gebruiken elk hun eigen serversoftware en wereldformaat.
Wanneer Realms gewoon prima is
Eerlijk is eerlijk: voor een deel van de spelers is Realms precies goed. Herken je jezelf hierin, dan is er weinig reden om meer moeite te doen:
- Je speelt puur vanilla met een klein, vast groepje en dat wil je zo houden.
- Je hebt nul interesse in techniek en wilt nooit een instelling, bestand of console zien.
- Je zoekt als ouder een veilige, afgeschermde wereld voor je kinderen, waar alleen genodigden binnenkomen.
Voor die situaties doet Realms wat het belooft: in twee minuten opgezet, en daarna hoef je er nooit meer naar om te kijken. Dat gemak is echt iets waard.
Waar je Realms ontgroeit
Toch lopen veel groepen die serieus samen bouwen binnen een paar maanden tegen dezelfde muren aan:
- Maximaal tien gelijktijdige spelers. Uitnodigen mag je meer mensen, maar er kunnen er nooit meer dan tien naast jou tegelijk online zijn. Voor een groeiende community is dat direct een showstopper.
- Geen plugins of mods; op Bedrock hooguit add-ons. Java Realms draait uitsluitend vanilla: geen plugins voor bescherming van bouwwerken of een economie, geen Forge- of Fabric-mods, geen modpacks. Op Bedrock Realms ligt dat anders: daar kun je wél add-ons (behaviour- en resourcepacks) en Marketplace-content activeren, meestal door een lokale wereld met die packs naar je Realm te uploaden. Serverplugins bestaan daar niet, en bij de serverbestanden zelf kom je op geen van beide edities. Veel van wat je bij grote servers en YouTubers ziet, kan op een Realm dus simpelweg niet.
- Nauwelijks configuratie. Je past de moeilijkheidsgraad en een handvol basisopties aan, maar dat is het. Geen toegang tot
server.properties, geen view-distance instellen, geen eigen wereldgeneratie-opties. - Beperkte backup-controle. Realms bewaart automatisch backups en je kunt je wereld downloaden; dat is netjes geregeld. Maar een eigen backupschema instellen kan niet, en bij de serverbestanden zelf kom je nooit.
- Wisselvallige prestaties. Je Realm draait op gedeelde infrastructuur van Mojang en je hebt geen enkele invloed op de hardware. Bij grote farms, veel redstone of een volgelopen wereld merk je dat: lag waar je zelf niets aan kunt doen.
Wat een eigen server wél kan
Een gehuurde Minecraft-server houdt het grootste voordeel van Realms overeind (hij draait 24/7 in een datacenter, niet op jouw pc) en haalt vrijwel alle beperkingen weg. Naast elkaar gezet:
| Realms | Eigen server | |
|---|---|---|
| Prijs per maand | € 3,99 tot € 7,99 | Java vanaf € 0,50 (±€ 1,10 per GB RAM), Bedrock vanaf € 2,50 |
| Gelijktijdige spelers | Maximaal 10 naast jou | Jij stelt de limiet in; het RAM bepaalt de grens |
| Plugins en mods | Java: niet mogelijk; Bedrock: alleen add-ons | Paper-plugins, Forge/Fabric-mods en modpacks |
| Configuratie | Handvol basisopties | Volledige toegang tot bestanden en instellingen |
| Backups | Automatisch, zonder eigen controle | Zelf in te plannen, te downloaden en terug te zetten |
| Minecraft-versie | Automatisch altijd de nieuwste | Zelf te kiezen, ook een oudere versie of snapshot |
En dan het prijsverschil, want dat valt reuze mee. Bij MC-Node huur je een Java-server al vanaf € 0,50 per maand en reken je ongeveer € 1,10 per GB RAM; een Bedrock-server begint bij € 2,50 per maand. Voor het bedrag dat je nu aan Realms uitgeeft, huur je dus een server met meerdere GB's RAM, plugins, eigen backups en volledige controle. Alles draait op eigen hardware met NVMe-opslag in het Previder-datacenter in Hengelo, DDoS-bescherming zit erbij en alles is maandelijks opzegbaar. Bekijk de pakketten in de Minecraft-store van MC-Node of, speel je Bedrock, de Bedrock-store.
De eerlijkheid gebiedt te zeggen: een eigen server vraagt iéts meer van je dan Realms. Je kiest zelf je serversoftware, je zet zelf je plugins erop en als er iets misgaat, mag je zelf een backup terugzetten. Via het beheerpaneel is dat allemaal muisklikwerk, maar het “nul omkijken” van Realms is het net niet. Vind je dat een prima ruil voor al die extra mogelijkheden, dan ben je klaar voor een eigen server.
Je Realms-wereld verhuizen naar een eigen server
Het mooie: je hoeft je voortgang niet op te geven. Je wereld downloaden en verhuizen kan gewoon, en je doet het bij voorkeur vóórdat je je Realms-abonnement opzegt.
Java Edition
- Open in Minecraft het Realms-menu en ga naar de instellingen van je Realm.
- Kies bij je wereld voor het downloaden van de laatste versie. De wereld verschijnt daarna als gewone singleplayer-save in je
saves-map. - Upload die wereldmap via het beheerpaneel of SFTP naar je server: vervang de map
world, of zetlevel-nameinserver.propertiesop de naam van jouw map. - Start de server en loop even rond om te controleren of alles er staat.
Bedrock Edition
- Open de instellingen van je Realm en download de wereld naar je lokale werelden. Dit gaat het makkelijkst op Windows.
- Exporteer de wereld vervolgens vanuit je wereldenlijst als
.mcworld-bestand. - Een
.mcworld-bestand is in feite een zip: pak hem uit in de wereldenmap van je Bedrock-server en verwijs de serverconfiguratie naar die wereld.
Eén valkuil tot slot: houd Java bij Java en Bedrock bij Bedrock. Een Bedrock-wereld zet je niet zomaar op een Java-server of andersom; de formaten verschillen en een conversie verloopt zelden vlekkeloos.
Dus: Realms of een eigen server?
Klein vanilla-groepje, geen technische ambities en tien spelers is ruim voldoende? Blijf dan lekker op Realms; het doet precies wat jullie nodig hebben. Maar wil je plugins of mods, meer dan tien spelers, grip op je backups of gewoon een wereld die niet hapert zodra de farms draaien, dan ben je Realms ontgroeid. Het prijsverschil houdt je in elk geval niet tegen, en je wereld verhuist gewoon mee.